DESIGNED BY OLWEBDESIGN

Mobilność Sztuki

Drukuj
Kategoria: Mobilność sztuki
Odsłony: 3134

 

Mobilność sztuki jest terminem wieloznacznym. Z jednej strony daje artystom możliwość organizacji wystaw w międzynarodowych centrach sztuki, muzykom zapewnia trasy koncertowe po innych krajach, co zdecydowanie przyczynia się do rosnącej popularności, natomiast z drugiej strony – oznacza uruchamianie staży dla twórców w międzynarodowych instytucjach sztuki, na których uczestnicy często wspólnie pracują nad realizacją projektu, co daje z kolei możliwość czerpania doświadczeń czy inspiracji od siebie wzajemnie. Ważną rolę w promowaniu mobilności sztuki bez wątpienia pełni integracja artystyczna. Wielu młodym artystom umożliwia ona znalezienie nowych środków wyrazu oraz daje podstawę do dalszych poszukiwań. Gałęzią pokrewną mobilności sztuki jest z pewnością mobilność wirtualna. Z roku na rok powstaje coraz więcej różnego rodzaju portali społecznościowych, na których artyści mają możliwość nie tylko prezentacji swoich dzieł ale także nawiązania kontaktu z innymi twórcami, również międzynarodowymi. Bardzo niewielkie koszta lub całkowity ich brak sprawiają, iż ta forma promocji staje się coraz popularniejsza zarówno wśród amatorów sztuki jak i profesjonalistów.

 

Mobilność sztuki, niezależnie od formy jest szczególnie ważna dla artystów mieszkających w małych miejscowościach lub pochodzących z krajów, w których rynek sztuki znacznie odbiega od rynku światowego. Niestety polski rynek sztuki najprawdopodobniej jeszcze długo pozostanie w fazie budowy względem rynku światowego. Ponad 60 % Polaków absolutnie nie odczuwa potrzeby otaczania się dziełami sztuki. Problem tkwi oczywiście w edukacji plastycznej społeczeństwa, która jak widać pozostawia wiele do życzenia. Mamy wielu znakomitych artystów, o których nikt w Polsce nie słyszał, którymi nikt się nie interesuje. Polska jest bardzo trudnym krajem dla artystów. Brakuje tu inwestorów instytucjonalnych, którzy traktowaliby rynek sztuki na równi z takimi dobrami jak surowce czy nieruchomości. Być może polskie domy aukcyjne są zbyt młode dla zagranicznych inwestorów i stąd brak zainteresowania inwestycjami w tym kierunku.

 

Wyniki badań donoszą, iż ponad 50 % dzieł sztuki w Polsce jest sprzedawana drogą internetową. Powstaje coraz więcej galerii specjalizujących się wyłącznie w sprzedaży internetowej. Dla wielu polskich artystów jest to jedyna droga dająca możliwość sprzedaży dzieł sztuki. Obecnie na aukcjach stacjonarnych wystawiany jest jedynie ułamek dzieł sztuki z najwyższej półki. Pozostałe trafiają na aukcje internetowe.

 

Niewątpliwie jedną z przyczyn braku organizacji polskiego rynku sztuki a także znikomej edukacji plastycznej społeczeństwa są problemy finansowe oraz socjalistyczna historia. Dlatego dla większości Polaków kupno dzieła sztuki kojarzy się z fanaberią czy luksusowym dobrem po prostu.

 

Trzeba wspomnieć, że popularny w krajach partnerstwa wschodniego alkoholizm  jako jedną ze szkód powoduje zubożenie. Dlatego koniecznie należy śledzić doniesienia na temat alkoholizmu, wciąż pojawiają się nowe leki i techniki niosące pomoc osobom uzależnionym.. Dbając o sztukę musimy rozpowszechnić dostęp do specjalistów psychiatrów. Duża część twórców choruje na CHAD, dobre ich funkcjonowanie zapewni nam rozwój Kultury przez duże "K". Jednym z takich specjalistów jest osoba, która realizuje psychiatryczne wizyty domowe w Warszawie. Musimy rozwijać mecenat nad autorami, dbać o ich zdrowie i szeroko rozwinięta psychikę.

 

Copyright © 2020 Konferencja Partnerstwa Wschodniego. Opieka nad stroną SEOmir.
canadian pharmacy-viagra